Analogi GLP-1 to leki z sukcesem wykorzystywane w leczeniu cukrzycy i otyłości. W celu redukcji masy ciała wykorzystuje się głównie trzy z nich: liraglutyd, semaglutyd i tirzepatyd. Wszystkie trzy podawane są w postaci wstrzyknięć podskórnych. Choć preparaty te w krótkim czasie zdobyły ogromny rozgłos, warto wiedzieć jak stosować je z głową, by terapia była bezpieczna, a uzyskane dzięki nim efekty – trwałe.
Nazywam się Katarzyna Zydek – Świć i jestem lekarką medycyny stylu życia oraz psychodietetyczką.
Przez jakiś czas szukałam swojej ścieżki w medycynie marząc o specjalizacji, w której znajdzie się przestrzeń na coś więcej niż tylko przepisane w biegu leki zalecone do stosowania do końca życia. Specjalizacji, w której poza receptą na leki (czasem niezbędną), będzie także miejsce na receptę na zmianę stylu życia.
Medycyna stylu życia i medycyna rodzinna
W 2021 r. przeszłam proces certyfikacji International Board of Lifestyle Medicine przeprowadzony przez American College of Lifestyle Medicine zdobywając wiedzę dotyczącą prozdrowotnych interwencji w zakresie zmiany stylu życia i uzyskując tytuł Lifestyle Medicine Physician (lekarki medycyny stylu życia). Ukończyłam również kurs Terapii Poznawczo Behawioralnej dla Bezsenności (CBT-I) prowadzony przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem oraz kurs Leczenia Bezsenności organizowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, gdzie wzbogaciłam swój warsztat o metody optymalizacji snu i leczenia jego zaburzeń.
Od 2022r. realizuję program specjalizacji z medycyny rodzinnej pracując w przychodni lekarza pierwszego kontaktu. Na co dzień opiekuję się pacjentami, którzy zmagają się z najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi – nadciśnieniem tętniczym, hiperlipidemią, cukrzycą typu 2 czy otyłością.
Nie są mi obce ich najczęstsze troski i problemy, z którymi się mierzą. Regularnie uczestniczę w szkoleniach i konferencjach branżowych pozostając na bieżąco w wytycznych i zaleceniach leczenia zgodnego z EBM.
Leczenie otyłości
Ukończyłam studia podyplomowe z Psychodietetyki na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku zdobywając cenne narzędzia do pracy z pacjentem w obszarze zmiany nawyków żywieniowych.
Posiadam certyfikację leczenia otyłości Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (I i II stopnia) oraz stale aktualizuję swoją wiedzę w tym zakresie w odniesieniu do dostępnych metod farmakoterapii, kwalifikacji do procedur zabiegowych i postępowania niefarmakologicznego.
Psychosomatyka
i uważność
Obszarem, który fascynował mnie od czasu studiów był temat psychosomatyki czyli wzajemnych wpływów na siebie ciała i umysłu, a także stresu i jego wpływu na nasze funkcjonowanie. Z tego powodu zaraz po studiach ukończyłam studia podyplomowe Psychosomatyka i somatopsychologia na SWPS w Warszawie. Pogłębienie wiedzy w tym temacie utwierdziło mnie w przekonaniu, że czasami najlepsza ścieżka do rozwiązania problemów somatycznych pacjenta (“tych z ciała”) wiedzie przez pracę z umysłem, a problemów psychicznych przez pracę z ciałem.
W moim przypadku doskonałym narzędziem okazała się joga i wywodzące się z niej techniki relaksacyjne, oddechowe i rozluźniające. Zainspirowało mnie to do ukończenia Akademii Praktyków Jogi na GWHS w Katowicach, gdzie uzyskałam tytuł instruktora rekreacji ruchowej o specjalności hatha joga. Prowadzenie grupowych zajęć jogi (na których uczymy się słuchać ciała, wyciszać układ nerwowy, koncentrować uwagę i zrzucać z siebie napięcia) to dla mnie jedna z ulubionych wersji wspólnej praktyki medycyny stylu życia!
Komunikacja
Aktywnie uczestniczę w działaniach Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, należę także do Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
A mniej oficjalnie?
Kocham las, podróże z plecakiem w nieznane i muzykę inspirowaną dźwiękami świata. Uwielbiam się uczyć! Obecnie pogłębiam swoje zainteresowanie medytacją i podejściem mindfulness na studiach podyplomowych “Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Od kilku lat praktykuję medytację w metodzie Vipassana, ukończyłam także 8 tygodniowy kurs redukcji stresu MBSR. Staram się jeść roślinnie, choć gotowanie nie jest moją najmocniejszą stroną. Fascynuje mnie także psychologia, a w szczególności zagadnienia neuronauki i psychosomatyki, które w wolnym czasie zgłębiam przekopując się przez tony fascynujących książek.
- poprawa relacji z jedzeniem
- zwiększenie samooceny
- wzmacnianie własnych zasobów
- budowanie poczucia własnej sprawczości
- edukacja żywieniowa
- znajdowanie radości w ruchu
- zadbanie o wsparcie społeczne
- leczenie nikotynizmu
- optymalizacja snu
- redukcja stresu
- uważność
- normalizacja masy ciała
Zainspiruj się
Zajrzyj na mój blog po swoją dawkę inspiracji zdrowotnych!
Owoc zakazany kusi najbardziej – znasz to uczucie, kiedy wszystkie “niezdrowe” i absolutnie wykluczone w Twojej nowej diecie produkty uśmiechają się do Ciebie ze sklepowych półek dużo bardziej niż wcześniej? Jeśli masz tendencje do dzielenia jedzenia na “dobre i złe” i samobiczowania się za każde, nawet najdrobniejsze odstępstwo od założeń dietetycznych, to podejście może okazać się pomocnym przeformatowaniem Twojej relacji z jedzeniem!